Καθοριστική η Μαρίτσα Ευσταθίου απέναντι στην παλιά της ομάδα

Η Μαρίτσα Ευσταθίου επαναπατρίστηκε φέτος για λογαριασμό του Phoenix MJ Basket Plus. Πριν φύγει για την Ελλάδα και τον Άρη Θεσσαλονίκης, η νεαρή γκαρντ «μεγάλωσε» στις ακαδημίες του ΑΠΟΠ στην Πάφο.

Στο παιχνίδι της δεύτερης αγωνιστικής, στο «Άκης Κλεάνθους», η Ευσταθίου ήταν ένας από τους καθοριστικούς παράγοντες, που η ομάδα της Λεμεσού έφτασε στην ανατροπή και εν τέλη στη νίκη. Θυμίζουμε πως ο ΑΠΟΠ είχε το προβάδισμα στο πρώτο ημίχρονο, όμως οι Phoenix με αντεπίθεση διαρκείας, πήραν το πρώτο «ροζ φύλλο» της σεζόν.

Η Ευσταθίου πέτυχε συνολικά 11 πόντους, όμως οι τέσσερις από αυτούς ήταν πολύ σημαντικοί! Στα μισά της τρίτης περιόδου με σουτ δύο πόντων μείωσε τη διαφορά στο καλάθι (31-29) και ενάμιση λεπτό αργότερα έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του Παντελή Κωνσταντίνου (33-35).

Η 22χρονη γκαρντ, πέρα από τους 11 πόντους, είχε ακόμα 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και μόνο ένα λάθος, σε περίπου 35 λεπτά συμμετοχής.