Κεραυνός-Remedica ΕΝΠ 77-47: Εύκολη νίκη και στο δεύτερο φιλικό

Δεύτερη φιλική νίκη για τον Κεραυνό, σε διάστημα δύο ημερών, αυτή τη φορά απέναντι στη Remedica ΕΝΠ. Οι ερυθροκίτρινοι πήραν εύκολα τη νίκη με 77-47. Χωρίς τον Αχμάντ Ρόρι αγωνίστηκαν οι γηπεδούχοι, ο οποίος έπαθε διάστρεμμα στο χθεσινό φιλικό με την Ομόνοια, ενώ και ο Κινγκ έπαιξε λίγο.

Και στο δεύτερο φιλικό προετοιμασίας ο Κεραυνός μπήκε μουδιασμένα στο παρκέ, με την Ένωση να παίρνει προβάδισμα χάρη στους πόντους των Ρόμπινσον και Ίνγκραμ. Η ομάδα του Παραλιμνίου συνέχισε να είναι μπροστά στο σκορ για μεγάλο μέρος του πρώτου ημιχρόνου, εκμεταλλευόμενη τον έλεγχο των ριμπάουντ και των αιφνιδιασμών.

Σταδιακά ο Κεραυνός ανέβασε απόδοση, ισορρόπησε το παιχνίδι, ενώ στο τέλος του ημιχρόνου κατάφερε να πάρει το προβάδισμα χάρη στις καλές του άμυνες. Με τον Στυλιανού να πετυχαίνει συνεχόμενους πόντους, ο Κεραυνός έκλεισε το ημίχρονο στο +3 (33-30).

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Κεραυνός έβρισκε πιο εύκολα δρόμο προς το καλάθι του Παραλιμνίου και ανέβαζε τη διαφορά, συνεχίζοντας την καλή του άμυνα. Δέχτηκε μόλις 9 πόντους σε αυτό το διάστημα, ενώ πέτυχε 23, με αποτέλεσμα να κλείσει το δεκάλεπτο με 56-39.

Οι γηπεδούχοι δεν μείωσαν την ένταση, αφού κράτησαν την Ένωση άποντη για περισσότερο από 5 λεπτά, στην τελευταία περίοδο. Έτσι έφτασε στο τελικό 77-47.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Σάιμον Μιχάηλ με 16 πόντους (4 τρίποντα). Τον ακολούθησε ο Νίκος Στυλιανού με άλλους 14.

Για την Ένωση πρώτοι σκόρερ ήταν οι Μιχάλης Κουμής και Ντάλαν Ίνγκραμ που είχαν από 10 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 13-18, 33-30, 56-39, 77-47.

Κεραυνός (Χρ. Λειβαδιώτης): Μιχάηλ 16 (4), Κινγκ 2, Στυλιανού 14 (2), Λιασίδης, Παπαδημητρίου, Θεοχαρίδης 2, Ροζέλ 12 (2), Χαντ 13 (3), Κορωνίδης 6 (2), Γουίλιαμσον 12.

Remedica ΕΝΠ (Μιχ. Κακιούζης): Αντωνίου, Χαραλάμπους 3 (1), Ζαρτηλας, Κουμής 10, Στάκεϊ 4, Σολωμού 9, Ίνγκραμ 10 (2), Παπαδόπουλος 2, Ρόμπινσον 7, Πυρίλλης 2.