Λευκορωσία-Κύπρος 89-53: Ηττήθηκε από την ανωτερότητα των αντιπάλων και τις απουσίες η Εθνική μας

-

Home ΕΘΝΙΚΕΣ Λευκορωσία-Κύπρος 89-53: Ηττήθηκε από την ανωτερότητα των αντιπάλων και τις απουσίες η...

Με ήττα από την κατά πολύ ανώτερη Λευκορωσία, ολοκλήρωσε η Εθνική μας το δεύτερο παράθυρο των προ-προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου, που έγινε στη «φούσκα» της Πορτογαλίας. Οι ομάδα της πρώην Σοβιετικής Ένωσης επικράτησε κατά κράτος στον αέρα (47-21 τα ριμπάουντ) και δεν επέτρεψε στην Εθνική μας να μπει ποτέ στο παιχνίδι.

Καλύτερη εικόνα από τους διεθνείς μας στο δεύτερο ημίχρονο. Η Εθνική μας αγωνίστηκε χωρίς Ραζή και Μάρκου, ενώ θυμίζουμε πως ήδη έλειπαν από την αποστολή οι Παντελή, Ελευθερίου, Πασιαλή και Μανωλόπουλος.

Η Λευκορωσία κατάφερε να ανοίξει τη διαφορά από την αρχή, ολοκληρώνοντας το πρώτο δεκάλεπτο με προβάδισμα 15 πόντων (24-9), το οποίο διπλασιάστηκε με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (48-18).

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Λευκορώσοι άνοιξαν κι άλλο τη ψαλίδα του σκορ, παίρνοντας πλέον προβάδισμα 43 πόντων (74-31).

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα κατάφερε στο τελευταίο δεκάλεπτο να πετύχει περισσότερους πόντους σε αυτό το διάστημα από τον αντίπαλο (22 έναντι 15) και να μειώσει το σκορ κατά επτά πόντους (89-53).

Διακρίθηκαν: Ραχοζένκα (17π) και Στραμπρούσκι (12π) έκαναν πολύ ζημιά από την περιφέρεια, αφού πέτυχαν συνολικά τα 9 από τα 17 τρίποντα των Λευκορώσων. Double-double από τον Παραχούσκι με 11 πόντους και 12 ριμπάουντ (6 επιθετικά). Για την Εθνική μας, δεν υπήρξε κάποιος παίκτης με διψήφιο αριθμό πόντων, όμως ο Σάιμον Μιχαήλ πέτυχε 9, από 8 οι Ρομπέρτο Μαντοβάνη και Ιωάννης Γιανναράς, ενώ από 7 πρόσθεσαν οι Μιχάλης Κουμής και Φίλιππος Τίγκας.

Το στατιστικό που ξεχώρισε: Χαώδης η διαφορά στα ριμπάουντ, που ανέδειξε για ακόμα ένα παιχνίδι το πρόβλημα που υπάρχει στο ζωγραφιστό…

Τα δεκάλεπτα: 24-9, 48-18, 74-31, 89-53.