Πορτογαλία-Κύπρος 74-56: Πάλεψε αλλά πλήρωσε τα πολλά λάθη

-

Home ΚΟΣΜΟΣ ΕΘΝΙΚΕΣ Πορτογαλία-Κύπρος 74-56: Πάλεψε αλλά πλήρωσε τα πολλά λάθη

Προσπάθησε κόντρα στην Πορτογαλία, αλλά τα πολλά λάθη (19) δεν επέτρεψαν στο αντιπροσωπευτικό συγκρότημα της Κύπρου να διεκδικήσει τη νίκη στην αναμέτρηση που διεξήχθη το βράδυ της Πέμπτης (26/11) στη χώρα της Ιβηρικής χερσονήσου για τα προ-προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2023.

Οι γηπεδούχοι εμφάνισαν πλουραλισμό στην επίθεση και εντυπωσιακό ποσοστό ευστοχίας στα δίποντα (62,07%), ενώ οι παίκτες του Λίνου Γαβριήλ δεν κατάφεραν να ακολουθήσουν στο σκορ τους αντιπάλους τους από το δεύτερο δεκάλεπτο και έπειτα, οι οποίοι μοίραζαν με ευκολία την μπάλα (18 ασίστ), βρίσκοντας συνεχώς λύσεις.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα κρατάει τη πρώτη περίοδο του παιχνιδιού, κατά το οποίο προηγήθηκε με το τρίποντο του Ηλιάδη στα τελευταία δευτερόλεπτα με 17-21. Οι Πορτογάλοι στη δεύτερη περίοδο πέρασαν μπροστά στο σκορ και το τέλος του ημιχρόνου τους βρήκε να προηγούνται με έντεκα πόντους διαφορά (44-33).

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η Πορτογαλία απέδειξε ότι ήταν δύσκολος αντίπαλος για την Εθνική μας, και κατάφερε να κρατήσει τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (58-44) παρά τη μεγάλη προσπάθεια των διεθνών μας, ενώ με το τέλος του παιχνιδιού η διαφορά έφθασε στους 18 πόντους, με τελικό σκορ 74-56, όπως σχηματίστηκε από το τελευταίο τρίποντο που πέτυχε ο Τίγκας.

Αξίζει να σημειωθεί ότι Κύπρος και Πορτογαλία έχουν αναμετρηθεί μόλις 5 φορές στην ιστορία, με την Εθνική μας να μετράει μία νίκη και συγκεκριμένα στις 23 Νοεμβρίου του 2017 στο «Τάσσος Παπαδόπουλος-Ελευθερία» για τα προ-προκριματικά του Ευρωμπάσκετ 2021.

Διακρίθηκαν: Ο Φονσέκα με 12 πόντους και 6 ριμπάουντ ήταν ο πρώτος σκόρερ των Πορτογάλων. Από πλευράς κυπριακής ομάδας ξεχώρισαν οι Κουμής και Στυλιανού με 15 και 13 πόντους αντίστοιχα.

Το στατιστικό που ξεχώρισε: Εντυπωσιακός ο Μιχάλης Κουμής με το απόλυτο (7/7) στα δίποντα, αλλά και 7 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 17-21, 44-33, 58-44, 74-56